REDMOTORZ

nasze motocykle – nasza pasja

Silniki BMW Technika / Warsztat

Czujnik hallotronu w silniku BMW – wymiana

Postaram się w miarę prosto opisać wymianę czujnika halla w aparacie zapłonowym silnika BMW. Przyczyną uszkodzenia w moim silniku była jazda w głębokiej wodzie a potem rdza na deklu z nacięciami który pracuje z czujnikiem wskazując mu obroty wału – rdza uszkodziła czujnik.

Gdybym po jeździe w rzece odkręcił przedni dekiel silnika i dekiel aparatu zapłonowego, aby jego wnętrze wyschło i sądzę że nie powinno nastąpić uszkodzenie. Dodam że w moim silniku dekiel aparatu zapłonowego był zaklejony na sylikon a woda dostała się chyba otworem z plastikowym elementem którym wchodzą kable.

Objawy

Motocykl odpaliłem po miesięcznej przerwie od jeżdżenia rzeką, przejechałem 5 km i koniec. Znikła iskra, pojawiała się wyłącznie przy włączeniu zapłonu, jednak przy kręceniu rozrusznikiem już nie. Dzięki wiedzy kolegi Adama (wielkie dzięki za pomoc) udało się ustalić czy to wina modułu czy czujnika halla.

Diagnoza

Jeśli brak iskry jest winą czujnika halla, to po wypięciu czujnika czyli 3-pinowej wtyczki pod przednim deklem (nad alternatorem), podajemy masę na środkowy pin i pojawia się w tym momencie iskra (oczywiście podajemy masę na kabel lecący na moduł zapłonowy a nie na aparat). Jeśli iskra pojawia się w ten sposób – a po podłączeniu aparatu zapłonowe go nie – to jest to przypuszczalnie wina czujnik halla.

Naprawa

Wykręcamy aparat zapłonowy, ja przed wykręceniem zaznaczyłem śrubokrętem na obudowie aparatu i na boku silnika rysę bo potem już nie ustawiać zapłonu.

Kiedy mamy już aparat na zewnątrz, wybijamy klin który jest schowany pod sprężynką – w czerwonym kółku:

www.boxer-parts.eu, nr części to 12-11510

Cały używany aparat zapłonowy to koszt około 100 Euro.

Myślę że jadąc w daleką drogę warto się zaopatrzyć w taki czujnik bo mając warsztat można naprawę wykonać w kilka godzin a jest to trudna do dostania część i nie da się jej naprawić „domowymi” sposobami.

Powodzenia i nie życzę nikomu takiej usterki.

Ps. Kolega mi przysłał filmik ze swojej jazdy w ternie – właśnie tego typu wylaną rzekę pokonywałem – widocznie było to na tyle długo że woda dostała się do aparatu:

http://evilclown.smugmug.com/gallery/8623031_2FXz6#568910726_C3WoJ-A-LB

Czarny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »