REDMOTORZ

nasze motocykle – nasza pasja

Silnik i osprzęt Technika / Warsztat

Gaźniki JIKOV 638

Na początek parę słów o gażnikach Jikov 638 (chodzi o te z mocowaniem na gumkę). Wielu moich kumpli zafundowało sobie takie gażniki do swoich maszyn. I nic z tego.

Sprzęt owszem, chodzi. Bieg jałowy ma równiusieńki. Na obroty też się wkręca, ale przy maksymalnych zaczyna zdychać. Dlaczego się tak dzieje? Problem leży w dyszach paliwowych. Zadałem sobie trochę trudu i poeksperymentowałem. Podam przykład: M-72 – przepustowość dyszy paliwowej głównej winna wynosić 160 cm3/min, dyszy wolnych obrotów 21 cm3/min (dane fabryczne). Przepustowość w dyszach w gażnikach Jikov określana jest pod ciśnieniem 1000 mm słupa wody a liczba wybita na dyszy w przybliżeniu określa średnicę otworka. Z wykresu ( A. Cichowski „Naprawa motocykli” oraz tego autora „Naprawa samochodów”) można odczytać, że nadawałaby się dysza z oznaczeniem 95. Tymczasem objawy będą takie, że maszyna idzie, jak burza, ale do 60-70 km/h (bez wózka). Po odkręceniu reszty zapasu w manetce umiera w boleściach. Ja eksperymentowałem z różnymi dyszami i najlepiej pasuje dysza główna o oznaczeniu 50 (około, trzeba sobie dojść doświadczalnie). Dyszy wolnych obrotów nawet nie zmieniałem, obroty i tak dało się wyregulować. Teraz fura idzie jak przeciąg.  UWAGA! w każdym gażniku Jikov są najczęściej wkręcone różne dysze!!! Jak kupujesz dwa, to rozkręć i sprawdź, co jest w środku! Jeżeli ktoś chciałby zastosować Jikovy do kacapa, musi sobie zamówić komplet dysz; najlepiej 2 x 45, 2 x 50 i 2 x 55. Jest firma, która wykonuje dysze na zamówienie po 2.5 zł/sztuka (chyba). Zainteresowanym podaję adres tej firmy:  FPUH MOT-TOR  inż. Jan Cajsel  Malinowskiego 6E/55  87-100 Toruń  tel 056 648 12 24 lub 0601 680 526  Polecam jednakże te gaźniki z mocowaniem na kołnierz (na dwie szpilki); wystarczy trochę rozpiłować (niewiele) otwory pilnikiem, i będą pasować do „rusa”. Do gaźnika 638 pasują gumy od mocowania rury do gaźnika od Garbusa; wystarczy dorobić tzw kołnierz z szyjką, założyć dwie opaski zaciskowe i po sprawie.  Jeszcze jedna rzecz o zasilaniu: miłośnikom silnego zrywu i dużej mocy polecam ruskie urządzenie pod nazwą „wyrównywacz”. Sprzedawali to kiedyś goście ze Szczecina, którzy handlują ruskami (jak nie wiesz, którzy, i nie możesz ich znaleźć na MOTOBAZARZE, to podpowiem, że to ci najdrożsi). Urządzenie składa się z dwóch aluminiowych odlewów mających otwory na szpilki i montowanych między cylindrami, a gaźnikami. Oba odlewy połączone są grubą rurką gumową.  Po zastosowaniu:  1. Wzrasta zużycie paliwa.  2. Ale nie trzeba mieć zestrojonych gaźników  3. Moc rośnie znacząco – sam sprawdziłem – spod świateł na starej Kaśce brałem wszystkich.  Pozdrawiam  Ziemek

1 KOMENTARZ

  1. Ciekawy artykuł. Chciałbym do swojego ruska założyć czeskie gaźniki i dzięki temu co przeczytałem wiem, że muszę zamówić dysze. Do firmy, którą podałeś nie można się dodzwonić, być może już nie istnieje. Chciałbym komuś zlecić wykonanie dysz i nie wiem jak oznaczyć tą przepustowość. Z tego co napisałeś u nas jest inaczej, a Czesi inaczej oznaczają rozmiar dyszy. Te dysze 40, 45, 50 to jaka to jest jednostka, jakie oznaczenie? Co podać zlecając produkcję?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »