Silnik i osprzęt Technika / Warsztat

Gaźniki JIKOV 638

Na początek parę słów o gażnikach Jikov 638 (chodzi o te z mocowaniem na gumkę). Wielu moich kumpli zafundowało sobie takie gażniki do swoich maszyn. I nic z tego.

Sprzęt owszem, chodzi. Bieg jałowy ma równiusieńki. Na obroty też się wkręca, ale przy maksymalnych zaczyna zdychać. Dlaczego się tak dzieje? Problem leży w dyszach paliwowych. Zadałem sobie trochę trudu i poeksperymentowałem. Podam przykład: M-72 – przepustowość dyszy paliwowej głównej winna wynosić 160 cm3/min, dyszy wolnych obrotów 21 cm3/min (dane fabryczne). Przepustowość w dyszach w gażnikach Jikov określana jest pod ciśnieniem 1000 mm słupa wody a liczba wybita na dyszy w przybliżeniu określa średnicę otworka. Z wykresu ( A. Cichowski „Naprawa motocykli” oraz tego autora „Naprawa samochodów”) można odczytać, że nadawałaby się dysza z oznaczeniem 95. Tymczasem objawy będą takie, że maszyna idzie, jak burza, ale do 60-70 km/h (bez wózka). Po odkręceniu reszty zapasu w manetce umiera w boleściach. Ja eksperymentowałem z różnymi dyszami i najlepiej pasuje dysza główna o oznaczeniu 50 (około, trzeba sobie dojść doświadczalnie). Dyszy wolnych obrotów nawet nie zmieniałem, obroty i tak dało się wyregulować. Teraz fura idzie jak przeciąg.  UWAGA! w każdym gażniku Jikov są najczęściej wkręcone różne dysze!!! Jak kupujesz dwa, to rozkręć i sprawdź, co jest w środku! Jeżeli ktoś chciałby zastosować Jikovy do kacapa, musi sobie zamówić komplet dysz; najlepiej 2 x 45, 2 x 50 i 2 x 55. Jest firma, która wykonuje dysze na zamówienie po 2.5 zł/sztuka (chyba). Zainteresowanym podaję adres tej firmy:  FPUH MOT-TOR  inż. Jan Cajsel  Malinowskiego 6E/55  87-100 Toruń  tel 056 648 12 24 lub 0601 680 526  Polecam jednakże te gaźniki z mocowaniem na kołnierz (na dwie szpilki); wystarczy trochę rozpiłować (niewiele) otwory pilnikiem, i będą pasować do „rusa”. Do gaźnika 638 pasują gumy od mocowania rury do gaźnika od Garbusa; wystarczy dorobić tzw kołnierz z szyjką, założyć dwie opaski zaciskowe i po sprawie.  Jeszcze jedna rzecz o zasilaniu: miłośnikom silnego zrywu i dużej mocy polecam ruskie urządzenie pod nazwą „wyrównywacz”. Sprzedawali to kiedyś goście ze Szczecina, którzy handlują ruskami (jak nie wiesz, którzy, i nie możesz ich znaleźć na MOTOBAZARZE, to podpowiem, że to ci najdrożsi). Urządzenie składa się z dwóch aluminiowych odlewów mających otwory na szpilki i montowanych między cylindrami, a gaźnikami. Oba odlewy połączone są grubą rurką gumową.  Po zastosowaniu:  1. Wzrasta zużycie paliwa.  2. Ale nie trzeba mieć zestrojonych gaźników  3. Moc rośnie znacząco – sam sprawdziłem – spod świateł na starej Kaśce brałem wszystkich.  Pozdrawiam  Ziemek

One thought on “Gaźniki JIKOV 638

  1. Ciekawy artykuł. Chciałbym do swojego ruska założyć czeskie gaźniki i dzięki temu co przeczytałem wiem, że muszę zamówić dysze. Do firmy, którą podałeś nie można się dodzwonić, być może już nie istnieje. Chciałbym komuś zlecić wykonanie dysz i nie wiem jak oznaczyć tą przepustowość. Z tego co napisałeś u nas jest inaczej, a Czesi inaczej oznaczają rozmiar dyszy. Te dysze 40, 45, 50 to jaka to jest jednostka, jakie oznaczenie? Co podać zlecając produkcję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top
Translate »