REDMOTORZ

nasze motocykle – nasza pasja

Technika / Warsztat Zawias,rama,hamulce i koła

Mocowanie i regulacja ustawienia wózka bocznego

Przyczepa przymocowana jest do motocykla w czterech punktach . Dwa dolne punkty mocowania w postaci piast zaciśnięte są na kulistych wspornikach motocykla.

 

Przedni zacisk kulisty 4 połączony jest z ramą przyczepy sztywno a tylny zacisk 3 zmontowany jest w kolankowej dźwigni umocowanej w tylnej poprzecznej rurze ramy przyczepy za pomocą dwóch śrub ściągających.

 

Rama przyczepy motocykla

1-przednia poprzeczka rurowa ramy, 2 — dźwignia koła przyczepy, 3 — piasta dźwigni, 4 — tulejka sprężystej wkładki połączenia przegubowego (silentbloku}, 5 — czop koła przyczepy, 6 — amortyzator sprężynowo-hydrauliczny, 7 — półkolista oporowa dźwignia rurowa, S — ogranicznik ruchu, 9 — przegubowa dźwignia tylnego punktu mocowania przyczepy, 30 — wspornik resoru, 11 — wspornik ogranicznika, 12 — prawa podłużna rura element sprężysty (poduszka gumowa)

Dźwignia tylnego zacisku, może być wkręcona lub wykręcona z rury ramy przyczepy na odpowiednią odległość i ustalona

1-przednie regulowane cięgło mocujące,2- środkowe regulowane cięgło mocujące, 3 — tylny regulowany zacisk mocujący, 4- przedni sztywny zacisk mocujący w takim położeniu śrubami. Po dokręceniu śruby 3 szczęki l zacisku wciągają kołek 2 do wewnątrz obudowy 4 silnie zaciskając kulisty przegub wspornika ramy motocykla.

Górne mocowanie odbywa się w dwóch punktach za pomocą cięgieł l i 2 , których długość może być regulowana. Cięgła te są przegubowo połączone z zaciskami ramy przyczepy i ze wspornikami ramy motocykla oraz mogą być regulowane przez pokręcanie części tulejowych.

 

Tulejowy zacisk mocowania przyczepy

1- szczęki zacisku, 2- kołek zabezpieczający, 3- śruba   sciągająca, 4- obudowa   zacisku, 5-przegub kulisty

Przy pomocy regulowanych cięgieł i tylnego tulejowego zacisku trzeba ustalić odpowiednie połońenie przyczepy względem motocykla, zapewniające dobrą stateczność kierunkową motocykla podczas jazdy.

 

pochylenie   i   zbieżność  kół   przyczepy i motocykla

Ustawienie przyczepy względem motocykla określa się dwoma wskaźnikami:

Przyczepę należy tak przymocować do motocykla, aby kąt pochylenia motocykla \v odniesieniu do pionowej płaszczyzny (kaą pochylenia kół) wynosił 2° .Przy prawidłowym wyregulowaniu kąta pochylenia kół motocykl podczas jazdy nie powinien zbaczać w żadną stronę od przyjętego kierunku jazdy.W celu zrównoważenia siły bocznej powstającej od przyczepy i zmniejszenia zużycia opony należy również ustawić zbieżność kół motocykla i przyczepy. Zaleca się wzajemne wyregulowanie położenia kół w ten sposób, aby ich zbieżność na wysokości osi koła motocykla wynosiła 10 do 12 mm.

W czasie dokonywania regulacji pochylenia kół należy:

— odłączyć górne uchwyty cięgieł od wsporników ramy motocykla i odkręcić przeciwnakrętki na cięgłach;  — wkręcając lub wykręcając trzpień cięgła w rurę, ustawić pochylenie motocykla w stosunku do przyczepy na 2°  ;— dokręcic przeciwnakrętki  trzpieni  ciegieł i przymocować zaciski. Zbieżność kół reguluje się przy pomocy kolankowej dźwigni tylnego tulejowego zacisku 3 .  W tym celu należy:  1.odłączyć skośne cięgła  1 i 2  2.zwolnić dwie śruby sciągające cięgła kolankowego  3.wykręcić (przy zbiezności mniejszej jak 10 4- 12mm) kolankową dźwignię z rury ramy lub 4.wkręcić ją w rurą przy zbieżności większej jak 10 4- 12 mm);  5.przykręcić śruby ściągające kolankowej dźwigni i przyłączyć skośne cięgła do wsporników ramy motocykla.

Wszystkie przeguby cięgieł i tulejowe zaciski przy regulacji należy nasmarowac smarem Sprawdzić ustawienie przyczepy za pomocą miarki i „pionu”. Prawidłowość regulacji sprawdza się podczas jazdy kontrolując czy motocykl utrzymuje przyjęty kierunek jazdy na równym odcinku drogi bez posługiwania się kierownicą i czy lekko się prowadzi.

1 KOMENTARZ

  1. obniż sobie obroty i kup nowy arnaltetor i regulator napięcia. wg moich doświadczeń poniżej 1000 obrotf3w arnaltetor w turingach nie wzbudza się wystarczająco by napędzic wszystkie świecidełka. Pobf3r prądu jest tak wysoki ze grzeje sie co się ma się nie grzać, pali się to co drogie i trzeba dzwonić do Molki po nowe badziewie za 300$

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »