REDMOTORZ

nasze motocykle – nasza pasja

Opisy remontów i inne ogólne Technika / Warsztat Zawias,rama,hamulce i koła

Skuteczne hamulce w motocyklu radzieckim

 

Dzięki uprzejmości autora tekstu i jednocześnie członka społeczności REDMOTORZ.PL – „Maciej S.” , mamy przyjemność zaprezentować ciekawą i stosunkowo prostą przeróbkę falbany w celu zamontowania hydraulicznego układu hamulcowego.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY !

 

Hamulce w Uralu, Dnieprze i pochonych konstrukcjach to system bębnowy ze sterowaniem mechanicznym. W nowszych modelach przedni hamulec wyposażony w podwójny rozpieracz, gdzie każda szczęka pracuje jako współbieżna co wzmacnia siłę hamowania. W praktyce opory mechaniczne linki i sprężn, jak również wymagana dokładna regulacja całego układu powodują, że skutecznść hamowania nierzadko jest niska.

Próbą rozwiązania mankamentów oryginalnego rozwiązania jest zastoswanie hydraulcznego sterowania. Głównym założeniem przeróbki miała być pełna wymienność kół i w nieznacznym stopniu zmina ogólna wyglądu motocykla.

Jako baza posłużyła stara tarcza kotwiczna od Urala na pojedynczym rozpieraczu i elementy układu hamulcowego Fiata 126p.
Części składowe:
– cylinderek hamulcowy 126p tył, średnica cylinderka 19mm. Cena 11zł
– przewód gumowy tył 126p., 10zł
– przewód gumowy przód 126p, 11zł
– rurka tył 126p, 10zł
– rurka dorabiana 40cm, 10zł
– pompka hamulcowa używana z aukcji yamaha, 60zł
– tarcza kotwiczna spawanie alu + obróbka

(ceny na koniec 2010 roku)

 

UWAGA !!
Przeróbka dotyczyła hamulca dla piasty „falbany” Ural. Przy piastach alumniowych k-750, Dniepr ilość miejsca wewnątrz może kazać się niewystarczająca. Krytycznym elementem będzie rozpieracz-regulator luzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »